اخبار

خبر مهم برای یارانه بگیران / افزایش دوباره مبلغ یارانه نقدی در راه است – بلاگی ها

 • خبر مهم برای یارانه بگیران / افزایش دوباره مبلغ یارانه نقدی در راه است – بلاگی ها

  به گزارش بلاگی ها به نقل از تجارت‌نیوز، امروز رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد «قرار است اگر قیمت‌ها بر اساس شهریور ۱۴۰۰ اصلاح نشود، میزان یارانه نقدی باید بر اساس قیمت جدید تنظیم شود.»

  اما این سخن میرکاظمی به چه معناست و آیا این احتمال وجود دارد که مبلغ یارانه نقدی بیشتر شود؟

  از ابتدای سال جاری این مساله مطرح بود که دولت به مردم یارانه بدهد؛ چه در قالب پول نقد و چه در قالب کالا. مبلغ این یارانه هم ۳۰۰ و۴۰۰ هزار تومان بود. بعد از آن تصمیم گرفتند که این کمک در قالب کالابرگ الکترونیک باشد اما چون هنوز زیرساخت‌های آن آماده نبود، قرار شد دولت این کمک را در قالب نقدی واریز کند.

  احتمال افزایش یارانه نقدی

  بر اساس قانون مجلس هم قرار بود دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کند و منابع حاصل از این حذف را در قالب کالابرگ به مردم بدهد. منتها قیمت کالاهای اساسی باید بر اساس شهریور ۱۴۰۰ محاسبه می‌شد.

  ماه گذشته دولت در نامه‌ای به مجلس گفت امکان پرداخت کالاهای اساسی با قیمت شهریور سال گذشته را ندارد و باید کالاها را با قیمت جدید به مردم بدهد.

  احتمالا قرار بوده بسته کالایی که دولت می‌دهد ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومان ارزش داشته باشد. منتها به شرط اینکه کالاهای اساسی با قیمت شهریور ۱۴۰۰ باشد. اما حالا که این مساله امکان ندارد و قیمت کالاهای اساسی افزایش داشته، باید این مبلغ هم تغییر کند و این تغییر قطعا به معنای افزایش مبلغ یارانه نقدی است.

  به گفته میرکاظمی لایحه اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۱ به مجلس رفته و یکی از موضوعاتی که در این لایحه مطرح شد مربوط به یارانه بود و قرار شد اگر قیمت‌ها بر اساس شهریور ۱۴۰۰ اصلاح نشود، میزان یارانه نقدی بر اساس قیمت جدید تنظیم شود و اکنون باید لایحه اصلاح یارانه را به مجلس ارائه کنیم.

  با این مقدمه احتمالا باید در نیمه دوم سال منتظر اخبار یارانه‌ای جدید باشیم و ببینیم مبلغ یارانه نقدی چه میزان افزایش پیدا می‌کند و این افزایش چه زمان اعمال می‌شود.

  اما گفته‌های میرکاظمی نکته دیگری هم دارد. اینکه او گفته مبلغ یارانه نقدی تغییر می‌کند و به مبلغ کالابرگ اشاره نکرده است. این مساله هم می‌تواند نشانه‌ای باشد بر تدوام پرداخت یارانه نقدی.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا