هنرمندان

گفت‌وگوی نشریه ورایتی با کارگردان ایرانی حاضر در جشنواره کن – بلاگی ها

 • گفت‌وگوی نشریه ورایتی با کارگردان ایرانی حاضر در جشنواره کن – بلاگی ها

  به گزارش بلاگی ها ، در این مطلب به قلم «نیک ویوارلی» آمده است: در حالی که ایران با مشکلات اقتصادی فراوانی دست و پنجه نرم می‌کند، اما نسلی نو از سینماگران ایرانی با فیلم‌های جدید و قدرتمند، شور فیلمسازی را همچنان در ایران زنده نگه داشته‌اند، همانطور که امسال دو فیلم از سینماگران ایرانی توانسته‌اند به جمع ۲۱ فیلم بخش رقابتی اصلی جشنواره کن راه یابند و پس تقریبا بعد از دو دهه، یک فیلم ایرانی در بخش هفته منتقدان کن پذیرفته شده که ویژه فیلم‌های اول و دوم کارگردانان است.

  همچنین پس از یک دهه حضور چهره‌های همیشگی چون عباس کیارستمی، اصغر فرهادی، جعفر پناهی و محمد رسول اف، کن بالاخره در حال انتخاب دیگر فیلمسازان ایرانی است.

   گفت‌وگوی نشریه ورایتی با گارگردان ایرانی حاضر در جشنواره کن
  نمایی از فیلم برادران لیلا

  محمد اطبایی، پخش‌کننده بین‌المللی که ریاست کمپانی مستقل‌های ایرانی را بر عهده دارد، در این باره گفت: خوشبختانه کن به نسل جوان فیلمسازان ایرانی هم توجه کرده که جای خوشحالی دارد.

  • آنتونی هاپکینز «فروید» می‌شود
  • کدام سینماگران کتاب نوشته‌اند؟ بیضایی پرکارترین کارگردان ایرانی

  اطبایی که پیش از این مشاوره جشنواره فیلم ونیز بوده است ادامه داد: در حال حاضر ۲۶۰ فیلم بلند در مراحل مختلف تولید در ایران وجود دارد که اکثر آنها به پایان رسیده است، اما از این تعداد ۹۵ درصد به صورت خصوصی تولید می‌شود.

  به دلیل مشکلات اقتصادی ایران، بودجه‌ها و حمایت‌های دولتی کاهش یافته و همین مشکلات اقتصادی، شکاف بزرگ‌تری بین افراد ثروتمند و افراد فقیر ایجاد کرده و طبقه متوسط مردم در حال ناپدید شدن است.

   ثروتمندان ثروتمندتر می‌شوند و تولید در سینما برای آنها بسیار جذاب است چرا که می‌خواهند برای خود نامی دست و پا کنند و سازندگان اکثر فیلم‌هایی که در ایران تولید می‌شوند، آرزوی حضور در جشنواره‌های بین‌المللی را دارند.

  در ادامه گزارش ورایتی آمده است : حداقل ۱۰ فیلم از فیلمسازان ایرانی از جمله احمد بهرامی (دشت خاموش) و وحید جلیلوند (بدون تاریخ، بدون امضا) در حال حاضر خود را برای  ورود به لوکارنو، ونیز و سن سباستین آماده می‌کنند. در حالی که کارگردان‌ها همه تازه وارد نیستند، اما نماینده یک موج جدید در حال ظهور هستند.

  نماینده اصلی سینمای ایران

   گفت‌وگوی نشریه ورایتی با گارگردان ایرانی حاضر در جشنواره کن
  سعید روستایی کارگردان

  نماینده اصلی سینمای ایران در بخش رقابتی جشنواره کن امسال فیلم «برادران لیلا» از سعید روستایی است. تغییرات اجتماعی، به ویژه در رابطه با زنان، هسته اصلی این درام قدرتمند و زنانه است که داستان آن در پس‌زمینه خانواده‌ای است  که به دلیل بدهی‌ در هم شکسته شده است.

  روستایی در این باره گفت: مشکلات مردم تا حدودی به دلیل تحریم‌های غرب است. همچنین اخیرا گرفتن مجوز تولید برای فیلمسازان دشوارتر شده است و بیش از گذشته سانسور اعمال می‌شود.

  روستایی امیدوار است «برادران لیلا» که هنوز مجوز اکران در ایران را ندارد، بتواند بدون هیچ سانسوری در ایران به نمایش گذاشته شود.

  وی گفت:ترجیح می‌دهم به‌کلی از نمایش این فیلم چشم‌پوشی کنم تا اینکه تحت سانسور قرار بگیرم.

  نخستین فیلم بلندعلی بهراد

   گفت‌وگوی نشریه ورایتی با گارگردان ایرانی حاضر در جشنواره کن
  نمایی از فیلم تصور

  علی بهراد که امسال با نخستین فیلم بلندش با عنوان «تصور» در بخش هفته منتقدین حضور دارد نیز در گفت وگو با ورایتی عنوان کرد: به لطف رسانه های اجتماعی و تلویزیون‌های ماهواره‌ای تغییرات بزرگی در ۲۰ سال گذشته در ایران رخ داده است. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که کارگردانان جوان راه کارگردانان بزرگ‌تر را دنبال می‌کنند. اما فکر می‌کنم نسل جدید از سینمای خودش شروع می‌کند. ما هیچ ارتباطی با نسل قبلی نداریم. ما فیلمسازی را از دنیای وسیع تری آموخته ایم.

  عنکبوت مقدس

  علی عباسی کارگردان ایرانی-دانمارکی که با فیلم فارسی زبان «عنکبوت مقدس» در بخش رقابتی کن حاضر است، درباره فیلمش گفت: ایده ساخت زمانی در ذهنم شکل گرفت که یک قاتل سریالی در مشهد دستگیر و دادگاهی شد  و این زمانی بود که برای من جالب شد که چرا کسی فکر می کند او یک قهرمان است؟»

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا