اخبار

کشف منشا ویروس تبخال! – بلاگی ها

 • کشف منشا ویروس تبخال! – بلاگی ها

  به گزارش بلاگی ها به نقل از روزیاتو، پژوهش جدیدی می گوید ممکن است بوسه های انسان ها در عصر برنز منشأ انتشار ویروس تبخال بوده باشد.

  پژوهش جدیدی می گوید ممکن است بوسه های انسان ها در عصر برنز منشأ انتشار ویروس تبخال بوده باشد.

  دانشمندان دانشگاه کمبریج ِ انگلیس می گویند سویه ی HSV-۱ ویروس هرپس طی دوره ی مهاجرت عظیم انسان ها از اوراسیا به اروپا، یعنی حدود ۵ هزار سال قبل ظهور یافت.

  مقصر انتشار ویروس تبخال کشف شد!

  در حال حاضر ۳/۷ میلیارد نفر در سرتاسر دنیا به این ویروس دچار هستند.

  محققان برای پی بردن به تغییرات این ویروس، به بررسی نمونه های دی‌اِن‌اِی متعلق به هزاران سال قبل پرداختند.

  این تحقیق نشان داد مهاجرت انسان ها به افزایش تراکم جمعیت انجامیده بود، امری که ارتباط انسان ها با یکدیگر و رفتارهای فرهنگی جدیدی از جمله بوسیدن را بیشتر کرد.

  مقصر انتشار ویروس تبخال کشف شد!

  این گروه تحقیقاتی می گوید این نخستین باری است که ژنوم های باستانی این ویروس کشف و توالی یابی می شود.

  پژوهش های قبلی قدمت این ویروس را تنها تا سال ۱۹۲۵ نشان داده بود، حالا اما محققان به نمونه هایی از بقایای انسان دست یافته اند که قدمت آن ها به بیش از هزار سال قبل بازمی گردد.

  محققان با کمک این نمونه ها توانستند تاریخچه ی تکامل ویروس تبخال را تخمین زنند.

  آن ها با استخراج دی‌اِن‌ای ویروسی از ریشه ی دندان های ۴ فرد مختلف به این نمونه ها دست یافتند.

  ویروس هرپس صورت از طریق دهان منتقل می شود و محققان می گویند قدیمی ترین سند به دست آمده درباره ی بوسه، متنی مربوط به عصر برنز است که در آسیای جنوبی کشف شد.

  قرن ها بعد، تیبریوس، امپراتور روم برای جلوگیری از انتشار بیماری دستور ممنوعیت بوسه در مراسم های رسمی را صادر کرد که محققان معتقدند این تصمیم ممکن است با ویروس هرپس مرتبط بوده باشد.

  دکتر کریستیانا شایب، محقق و رئیس آزمایشگاه دی‌اِ‌ن‌اِی باستانی دانشگاه تارتوی استونی می گوید: «در همه ی گونه های نخستی سان نوعی از ویروس هرپس وجود داردد. به همین دلیل حدس ما این است که این ویروس از زمانی که انسان ها آفریقا را ترک کردند با ما بوده است.»

  «با این حال حدود ۵ هزار سال قبل اتفاقی رخ داد که اجازه داد یکی از سویه های ویروس هرپس بر بقیه ی سویه ها غالب شود که احتمالاً افزایش ارتباط ها بوده، امری که آن را با عمل بوسه مرتبط می دانیم.»

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا