اخبار

آیا می‌دانستید در ایران رودخانه طلا وجود دارد؟ + ویدیو – بلاگی ها

 • آیا می‌دانستید در ایران رودخانه طلا وجود دارد؟ + ویدیو – بلاگی ها

  سلام نو-سرویس گردشگری: بین جاذبه های زیبای هرمزگان شاید کمتر رودخونه طلا رو بشناسید شاید فکر کنید به خاطر طلا رنگش زرد شده، ولی جریان این است که رودخونه طلا از دشت نمک عبور می‌کند و در این دشت، نمک زرد رنگ وجود داره به خاطر همین به این روداخنه «رودخونه طلا» یا دشت زعفرانی می‌گویند.

  این جاذبه گردشگری جادویی در جزیره هرمز قرار دارد، یکی از جزایر جذاب جنوبی ایران که چند سالی است مورد توجه خاص مردم قرار گرفته است. اولین شواهد برای حضور انسان در این جزیره حیرت انگیز به چندین اثر سنگی کشف شده در سواحل شرقی جزیره باز می‌گردد. یک پراکندگی سنگی در محلی به نام چنددرخت موجود است که قدمتی بیش از ۴۰ هزار سال دارد.

  نام هرمز از  از شهر بندری مهم هرمز در سرزمین اصلی ایران گرفته شده و تا مدت‌ها به هرمز نو مشهور بوده است. مارکوپولو در حدود سال ۱۲۹۰ در حین سفر زمینی از هرمز بازدید کرد و گفته که جزیره هرمز کجاست. ابن بطوطه نیز از جزیره و هرمز نو دیدن کرده‌است. هر چند فاصله کیش تا جزیره هرمز چندان نیست، اما شما به دو جزیره کاملا متفاوت رو به رو هستید.

  رودخانه طلا هرمز

  همانطور که اشاره شد رودخانه طلا از جاذبه‌های خاص هرمز است. نمکی که باعث خلق رودخانه طلا می‌شود از نظر ظاهری همانند نمک طعام، دارای بلورهایی منظم است. زمانی که در هرمز باران ببارد، آب از بالای این کوه‌های نمکی به پایین جریان پیدا می‌کند. پس از آنکه آب تبخیر شد، این نمک‌ها روی زمین باقی می‌مانند و این منظره جادویی را خلق می‌کند.

  رودخانه طلا هرمز
  رودخانه طلا هرمز جاذبه‌ای چشم نواز در جزیره هرمز است

  در نزدیکی رودخانه طلا، گنبدی نمکی وجود دارد که به جذابیت بازدید از این منطقه می‌افزاید. این گنبد نمکی که با آب باران صاف و صیقلی شده است در حال حاضر مانند یک کوه سر به به فلک کشیده است و الهه نمک نامیده می‌شود. در همان اطراف غاری نمکی نیز به چشم می‌خورد که به غار مراقبه مشهور است.

  پاییز و زمستان بهترین وقت رفتن به جزیره هرمز و ملاقات با این جاذبه گردشگری است.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا