هنرمندان

چرا جواد عزتی را در نقش‌های جدی پذیرفتید، من را نه؟ |  بعضی کارگردان‌ها فکر می‌کنند بازیگران طنز نمی‌توانند نقش‌های جدی بازی کنند – بلاگی ها

 • چرا جواد عزتی را در نقش‌های جدی پذیرفتید، من را نه؟ |  بعضی کارگردان‌ها فکر می‌کنند بازیگران طنز نمی‌توانند نقش‌های جدی بازی کنند – بلاگی ها

  به گزارش بلاگی ها ، روزنامه خراسان نوشت: نادر سلیمانی نیاز به معرفی ندارد. او با حضور در نقش‌های مختلف در این سال‌ها ثابت کرده که بازیگر توانمندی است. گاهی او را در برنامه کودکانه «کلبه عموپورنگ» و «محله گل و بلبل» دیده‌ایم، گاهی خاطرات او در نقش‌های طنز مانند «ساعت خوش» و «بمب خنده» را به یاد می‌آوریم و گاهی هم نقش‌های جدی‌اش در «ستایش» و «معمای شاه» جلوی چشم‌مان می‌آید.

  سلیمانی اما این روزها با فیلم «ضد» در چهلمین جشنواره فیلم فجر حضور دارد. فیلمی که در بستر حوادث تابستان سال ۱۳۶۰ می‌گذرد و جوشیدن یک عشق را در التهابات سیاسی روایت می‌کند. از ۲-۳ ماه پیش که فیلم‌برداری «ضد» شروع شد، تصویری از گریم سنگین و متفاوت نادر سلیمانی در فضای مجازی پخش شد که واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت. به همین بهانه سراغ این بازیگر نام‌آشنا رفتیم و درباره جشنواره فجر امسال و نقش متفاوتش پرسیدیم. 

  نادر سلیمانی می‌گوید متاسفانه این داغ روی من ثبت شده است و هرکاری بکنم، می‌گویند همان تیپ ثابت را بازی می‌کنی. او می‌افزاید جواد عزتی، بازیگر تئاتر بود و در «قهوه تلخ» بازی کرد، بعد از آن وارد نقش جدی شد، چون تهیه‌کننده‌ها و کارگردان‌ها این جرئت و جسارت را به خودشان دادند که نقش‌های جدی به او پیشنهاد بدهند. 

  ابتدای صحبت‌مان از تجربه حضور در فیلم «ضد» بگویید. 

  این نقش متفاوت‌تر از نقش‌های دیگرم بود. من قبلا نقش جدی هم بازی کرده‌ام اما به جز «معمای شاه» که کوتاه بود، نقش تاریخی معاصر بازی نکرده‌ام. وقتی فیلمنامه را خواندم، جذابیت زیادی برایم داشت و آن را پذیرفتم. من در این فیلم، مرد بد داستان را بازی می‌کنم که آدمی بی‌روح و خنثی است. 

  چقدر به جایزه فکر می‌کنید؟ 

  این را از من نپرسید. اصلا به جایزه فکر نمی‌کنم. اگر قرار بر جایزه باشد، آدم‌های زیادی جلوتر از من هستند. من تلاش می‌کنم نقشم را درست بازی کنم تا مخاطبی که به سینما آمده، از کارم راضی باشد. جایزه بد نیست و امتیازاتی دارد اما من اول خودم را باید محک بزنم. به قولی می‌گویند که طلا باید خودش طلا باشد. من نقشم را دوست داشتم.

  واقعیت را می‌گویم که تا الان خیلی از فیلم‌ها را دوست نداشته‌ام اما سعی کردم خوب بازی کنم. در فیلم «ضد» اما ارتباطم با کارگردان خوب بود. همان روزهای اول به کارگردان گفتم که در «ضد» نمی‌خواهم مثل نقش‌های قبلی یکسره داد و فریاد بزنم و حرص بخورم. امیرعباس ربیعی کارگردان فیلم هم همین را قبول داشت. وقتی این‌قدر بین کارگردان و بازیگر درک مشترک وجود داشته باشد، حضور در آن برایم جذاب می‌شود. 

  در این سال‌ها در کارهای کمدی زیادی حضور داشته‌اید و این اواخر هم با همکاری با عموپورنگ به یک چهره برنامه کودکان تبدیل شده‌اید. چه‌طور چنین نقش متفاوتی را قبول کردید؟ 

  متاسفانه یک چیزی بین کارگردان‌ها و تهیه‌کننده‌ها جا افتاده است که بازیگران طنز نمی‌توانند نقش‌های جدی بازی کنند. این کاملا اشتباه است. من رشته بازیگری خوانده‌ام. دقیقا می‌فهمم که چه کار می‌کنم. همین الان هم اگر کار کودک دعوتم کنند، باز هم قبول می‌کنم چون این وظیفه هر هنرمندی است که نقش‌های متفاوتی بازی کند. قبلا هم گفتم که هرکسی اول باید خودش را محک بزند. با حضور در نقش‌های متفاوتی مانند «ضد» می‌خواهم خودم را محک بزنم. 

  حرف شما درست است اما چهره و اخم و لبخندهایتان باعث شده تا بیشتر در یک تیپ‌های خاص شناخته شوید. 

  در فیلم «ضد» هیچ تیپی در کار نبود و خلق شخصیت داشتیم. من خیلی از بزرگان سینما را می‌توانم برایتان مثال بزنم که تیپ‌های مشخصی بازی کردند و خلق شخصیت نداشتند. ممکن است که در جایی یک تیپ را بازی کنم ولی وقتی در یک داستان معاصر و واقعی می‌آیم، نمی‌توانم چنین کاری بکنم. هرچند که متاسفانه این داغ روی ما ثبت شده است و هرکاری بکنم، می‌گویند همان تیپ ثابت را بازی می‌کنی. 

  حتما این روزها نقدهایی را که درباره فیلم و نقش شما می‌شود دنبال می‌کنید. نظر منتقدان چه بوده است؟ 

  من سعی کردم که نقشم را به خوبی بازی کنم تا مردم دوست داشته باشند. منتقدان اگر فیلم را دوست داشتند و مورد پسندشان بود و جایزه دادند که بهتر وگرنه من به فکر جایزه نیستم. می‌خواهم ثابت کنم که کمدین می‌تواند جدی بازی کند و قابلیت بازی در هر نقشی را دارد. 

  از چند هفته پیش تصویری از گریم سنگین شما در فیلم «ضد» منتشر شد که با همه کارهای قبلی شما فرق داشت. آیا قرار است از این به بعد، یک نادر سلیمانی متفاوت از گذشته را ببینیم؟ 

  سوال خیلی خوبی کردید و باید ساعت‌ها بحث کنیم. نادر سلیمانی همان نادر سلیمانی قبلی است. بستگی به این دارد که آیا کارگردان‌ها و تهیه‌کننده‌ها به خودشان می‌آیند تا فرصت به نادر سلیمانی بدهند؟ این را همیشه می‌گویم که جواد عزتی، بازیگر تئاتر بود و در «قهوه تلخ» بازی کرد و خیلی هم جذاب بازی کرد. بعد از آن هم وارد نقش جدی شد. چون تهیه‌کننده‌ها و کارگردان‌ها این جرئت و جسارت را به خودشان دادند که نقش‌های جدی به جواد عزتی پیشنهاد بدهند.

  این جواد عزتی نیست که انتخاب کرده است. قطعا اول از همه، این تهیه‌کننده‌ها و کارگردان‌ها هستند که انتخاب می‌کنند. چون می‌دانند جواد عزتی قابلیت این را دارد که نقش‌های متفاوتی را بازی کند. در این چند روز همراه تماشاچیان نشستم و فیلم را دیدم. خیلی‌ها باورشان نمی‌شد این همان نادر سلیمانی است که در کار کودک و کمدی و… بازی کرده و حالا یک نقش بسیار جدی و حساس را روی پرده نقره‌ای دارد. این به خاطر آن است که کارگردان این جرئت را به خودش داده و از من دعوت کرده است. اتفاقا قبل از این فیلم هم محمد کارت به من پیشنهاد داد که در نقش بسیار جدی در سریالش بازی کنم اما چون درگیر کار دیگری بودم، آن را قبول نکردم. 

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا