هنرمندان

در اولین روز جشنواره فیلم کوتاه تهران چه گذشت؟ – بلاگی ها

  • در اولین روز جشنواره فیلم کوتاه تهران چه گذشت؟ – بلاگی ها

     به گزارش بلاگی ها به نقل از ستاد خبری سی و نهمین جشنواره فیلم کوتاه تهران، این رویداد امروز چهارشنبه ۲۷ مهر و در اولین روز اکران فیلم‌های کوتاه راه یافته به دو بخش ملی و بین‌المللی در پردیس سینمایی «ملت»، میزبان علاقه‌مندان سینمای کوتاه بود. تماشای فیلم‌های حاضر در جشنواره سی‌ونهم برای عموم مردم و علاقه‌مندان به سینمای کوتاه آزاد اعلام شده است.

    برنامه نمایش فیلم‌های بین‌الملل

    اولین سانس از این رویداد در سالن شماره ۲ پیگیری شد که از ساعت ۱۳ تا ۱۵ به فیلم‌های بخش بین‌الملل اختصاص دارد. در این سالن «موش»، «خانه خسران»، «فقط ۱۰ واتز»، «خاکستر»، «متقاطر» و «آیفون واحد ۱۵» به نمایش در آمد.

    همچنین از ساعت ۱۵:۳۰ تا ۱۷ سالن ۲ پردیس ملت میزبان اکران دیگر فیلم‌های بخش بین‌الملل از جمله داستانی «فاتجونا»، مستند «صداهای رنجور»، انیمیشن «چگونه بزرگ شدم»، داستانی «وضع همیشگی»، تجربی «به یاد و خاطر…»، داستانی «روزهای بهار» و داستانی «روز مادر»  بود. از ساعت ۱۸ تا ۲۰ هم در همین سالن فیلم‌های «مرز نامرئی»، داستانی «زنده»، پویانمایی «مسافر»، تجربی «کارخانه فیلم»، داستانی «پیش از فروپاشی بزرگ (پنکه خراب)» و مستند «زادگاه» از بخش بین‌الملل در حال اکران است.

    • جدیدترین فیلم این بازیگر پرطرفدار دو ماه دیگر اکران می‌شود
    • آغاز به کار سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران

    در ادامه از ساعت ۲۰:۱۵ تا ۲۲ مستند «عقب‌نشینی»، داستانی «دگرسانی‌ها»، انیمیشن «استخوان‌ها»، تجربی «لطفاً پس از شنیدن صدای بوق پیغام خود را بگذارید»، داستانی «سالخوردگی»، داستانی «دختر شکارچی» و داستانی «زبان کشتار» در سالن شماره دو روی پرده می‌رود.

    برنامه نمایش فیلم‌های داستانی مسابقه سینمای ایران

    اکران فیلم‌های بخش مسابقه سینمای ایران هم از ساعت ۱۳:۳۰ تا ۱۵ در سالن ۹ با فیلم‌های داستانی آغاز شد که در این بخش «او لبخند نمی‌زند» به کارگردانی زردشت افشاری بهبهانی‌زاده، «پرویز» به کارگردانی پیمان فخرایی، «با همراهی سارا» به کارگردانی ایمان فراهانی و «اسماء» به کارگردانی مصطفی آقامحمدلو و فرهاد حاجی‌عباسی روی پرده رفت.

    در سالن ۱۰ هم از بخش مسابقه سینمای ایران از ساعت ۱۳:۴۵ تا ۱۵ فیلم‌های «کرم ابریشم» به کارگردانی امیر هنرمند، «نجان» به کارگردانی محمدمهدی باقری، «آماتور» به کارگردانی حامد اصلانی، «رنگارنگ» به کارگردانی محمدرضا مرادی، «دوباره سکوت» به کارگردانی سیدمحمدرضا کمال علوی به نمایش گذاشته  شد.

    از ساعت ۱۵:۳۰ تا ۱۷ در سالن ۹ فیلم‌های «قهوه‌خانه عاشیق‌ها» به کارگردانی رضا جمالی، «جابجایی» به کارگردانی سیاوش بهادری‌راد، «دندان درخت» ساخته علی پاک‌نیا، «لیدی» به کارگردان فردین انصاری و «فلس» به کارگردانی هومن نادری اکران شد.

    در ادامه نمایش فیلم‌های بخش مسابقه سینمای ایران در سالن شماره ۱۰ از ساعت ۱۵:۴۵ تا ۱۷:۱۵ «یک تن» به کارگردانی پویان مکری، «غیرموجه» به کارگردانی محمدرضا خاوری، «نارس» به کارگردانی نوا نعمتی، «وقفه» به کارگردانی مانا پاک‌سرشت و «۳:۳۳» به کارگردانی آزاد صادقی روی پرده رفتو در سالن ۹ از ساعت ۱۸ تا ۱۹:۳۰ فیلم‌های «نحسی» به کارگردانی پارسا امیری‌زاد، «جناکات» به کارگردانی عطا مجابی، «چله سیاه» به کارگردانی محمد خاکساری، «دریچه» به کارگردانی مسعود حاتمی و «پودر» به کارگردانی تایماز رضوانی در حال اکران است.

    در سالن ۱۰ از ساعت ۱۸:۱۵ تا ۱۹:۴۵ فیلم‌های «تکه‌ای از تو» به کارگردانی هادی نوری، «مریضخانه مرکزی» به کارگردانی سیدوحید حسینی نامی و نوید نامی، «نوشابه مشکی» به کارگردانی محمد پایدار، «هرس» به کارگردانی محمد همتی، «نگران من نباش» به کارگردانی امین خجسته روی پرده رفت .

    از ساعت ۲۰ تا ۲۱:۳۰ هم در سالن ۹ فیلم‌های «پذیرایی سیمین» به کارگردانی علی بنائیان، «قضاوت» به کارگردانی آریا گازر، «برنو» به کارگردانی محمد ثریا، «اندروا» به کارگردانی امیر پذیرفته و «صلح خونین» به کارگردانی زهیر موسوی پخش می‌شود و در سالن ۱۰ نیز از ساعت ۲۰:۱۵ تا ۲۱:۴۵ «رو به شب» به کارگردانی سعید کشاورز، «پارادوپینگ» به کارگردانی محمدرضا حسنی‌رنجبر، «یه‌چوم یه‌لنگ» به کارگردانی یاسر برزگر و «شیهه» به کارگردانی پویا سعیدی به نمایش گذاشته خواهد شد.

    برنامه نمایش آثار پویانمایی مسابقه سینمای ایران

    سالن ۱ نیز در روز اول جشنواره به فیلم‌های پویانمایی مسابقه سینمای ایران اختصاص دارد که از ساعت ۱۳:۳۰ تا ۱۵ پیگیری شد. در این سالن «گفت برقص» به کارگردانی آبتین یغماییان، «موزه صلح» به کارگردانی سیداحمد جعفریان، «یک چیز سیاه» به کارگردانی ریحانه کاوش، «کُلنل» به کارگردانی پرستو کاردگر، «بی‌ستون» به کارگردانی علی معصومی، «بی‌ستون» به کارگردانی علی معصومی، «پوتین» به کارگردانی سیدمحسن پورمحسنی شکیب، «داستان پیچ» به کارگردانی محمدرضا علیمراد در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفت.

    برنامه نمایش آثار مستند مسابقه سینمای ایران

    برنامه نمایش فیلم‌های مستند از بخش مسابقه سینمای ایران هم از ساعت ۱۵:۳۰ تا ۱۷ در سالن شماره یک پی گرفته شد که در این بخش «همه چیز از بالا قشنگ‌تر است» به کارگردانی کاوه حدادی، «گالش منزل» به کارگردانی علی شهاب‌الدین و «شازده حمام» به کارگردانی احمد صراف یزد و از ساعت ۲۰ تا ۲۱:۳۰ در همین سالن «آخرین آرزوی سیروس» به کارگردانی سجاد ترابی، «به من اشاره کن» به کارگردانی فرح زارع‌مهرجردی، «پناه به دریا» به کارگردانی کامران رحیمی، «پناه به دریا» به کارگردانی کامران رحیمی به نمایش در می‌آیند.

    برنامه نمایش آثار تجربی مسابقه سینمای ایران

    فیلم‌های تجربی از بخش مسابقه سینمای ایران هم در سالن شماره ۱ از ساعت ۱۸ تا ۱۹:۳۰ روی پرده می‌روند که «پرواز» به کارگردانی سمیرا قمبریان، «لابیرنت» به کارگردانی حسن وحدانی، «گیلگمش» به کارگردانی حسین مرادی‌زاده، «بِکرزایی» به کارگردانی آریوبرزن مومن، «نشو و نما» به کارگردانی پویان رنجبر و «نوستوس آلگیا» به کارگردانی محمدرضا شیروان از جمله آن‌ها هستند.

    کارگاه پیچینگ فیلم اولی‌ها

    همزمان با روز نخست جشنواره، در سالن ۸ از ساعت ۱۸ تا ۱۹:۳۰ کارگاه پیچینگ فیلم اولی‌ها با تدریس سیامک سلیمانی برگزار شد.

    سیدمحمدهادی آقاجانی مدیر باشگاه فیلم‌اولی‌های انجمن سینمای جوانان ایران با اعلام این خبر بیان کرد: در طول سال تایید فیلمنامه و حمایت برای تولید در انجمن سینمای جوانان ایران، روالی متفاوت و چند مرحله ای دارد که در ایام جشنواره این فرآیند به طور ویژه و در بازه زمانی برگزاری این رویداد انجام می‌شود. همچنین در کارگاهی ویژه که در برنامه روز اول جشنواره است، به هنرجویان آموزش داده می‌شود که چطور خود را به عنوان فیلمساز واجد صلاحیت و فیلمنامه‌ خود را به عنوان اثر درخور تولید در شورای پیچینگ معرفی کنند. این اتفاق باعث می‌شود تا فیلم‌اولی‌ها بتوانند فرآیند رسیدن به مرحله ساخت آثارشان را کوتاه‌تر طی کنند.

    آقاجانی در پایان از حمایت انجمن سینمای جوانان ایران از ۱۰ فیلمنامه منتخب این فرآیند توسط انجمن سینمای جوانان ایران خبر داد.

    مهمانان ویژه

    بهروز افخمی و رسول صدرعاملی مهمانان ویژه نخستین روز از سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران هستند و تجارب خود را با هنرجویان سینما به اشتراک می‌گذارند.

    به گزارش ستاد سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، در نخستین روز از این رویداد، رسول صدرعاملی و بهروز افخمی سینماگران باسابقه در نشست‌های تخصصی «۳۹-۲۰»  تجارب و دانش خود را با هنرجویان سینما به اشتراک گذاشت.

    در اولین روز جشنواره فیلم کوتاه تهران چه گذشت؟
    بهروز افخمی

    بهروز افخمی به عنوان استاد نشست تخصصی «فیلم‌نامه» و رسول صدرعاملی به عنوان استاد نشست تخصصی «تجربه‌گرایی در ژانر» همراه جشنواره سی‌ونهم هستند. این نشست‌ها به ترتیب در ساعات ۱۴ و ۱۶ برگزار شدند.

    سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به دبیری مهدی آذرپندار ۲۷ مهر تا ۲ آبان ۱۴۰۱ مصادف با ۱۹ تا ۲۴ اکتبر ۲۰۲۲ در پردیس سینمایی ملت در حال برگزاری است.

    میانگین امتیازات ۵ از ۵
    از مجموع ۱ رای

    نوشته های مشابه

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    دکمه بازگشت به بالا