هنرمندان

خروج فیلم نیکی کریمی از جشنواره اورشلیم | توضیح کارگردان «تا فردا» درباره حضور بدون پروانه نمایش در جشنواره برلین – بلاگی ها

 • خروج فیلم نیکی کریمی از جشنواره اورشلیم | توضیح کارگردان «تا فردا» درباره حضور بدون پروانه نمایش در جشنواره برلین – بلاگی ها

  به گزارش بلاگی ها ، علی عسگری کارگردان فیلم سینمایی «تا فردا» به تهیه‌کنندگی نیکی کریمی درباره اخبار منتشرشده درباره پذیرش این فیلم سینمایی در جشنواره اورشلیم توضیح داد: خبری از شب گذشته منتشر شد که ما از جزییات آن اطلاعی نداشتیم. فیلم وقتی در ایران تولید می‌شود و پخش‌کننده ایرانی دارد، شرایط متفاوت است اما فیلم ما پخش‌کننده‌ای خارجی دارد که مسئول اصلی پخش فیلم است. از آنجایی که این پخش‌کننده اطلاعی از شرایط و ضوابط داخلی ما ندارند فیلم «تا فردا» را به این جشنواره ارسال کرده و آن‌ها هم پذیرفته‌اند.

  او ادامه داد: به محض اینکه در جریان این خبر قرار گرفتیم از پخش‌کننده خواستیم فیلم را از جشنواره خارج کند و آن‌ها هم پذیرفته‌اند. ما به‌صورت مستقیم ارتباطی با این جشنواره نداشتیم و این پخش‌کننده است که با تمام فستیوال‌ها و پخش‌کننده کشورهای دیگر در ارتباط است. برای خروج فیلم از جشنواره هم از پخش‌کننده خواستیم که این اقدام صورت بگیرد و آن‌ها هم بلافاصله ایمیلی را ارسال کردند و جشنواره هم پذیرفت که این اتفاق بیفتد. ما شخصا فیلم را به جشنواره ارسال نکرده بودیم و از این منظر پخش‌کننده به‌نوعی مالک اصلی فیلم در خارج از ایران محسوب می‌شود.

  فیلم نیکی کریمی از نیمه راه جشنواره اسرائیلی بازگشت | نگرانی کارگردان تا فردا از تکرار سرنوشت برادران لیلا

  فیلم به یک پخش‌کننده فروخته می‌شود و آن‌ها هستند که درباره عرضه آن تصمیم‌گیری می‌کنند. از آنجایی که پخش‌کننده ما هم یک پخش‌کننده فرانسوی است، از ضوابط ما اطلاعی نداشته است. برای آن‌ها اسرائیل یک کشور است که سال‌ها با جشنواره سینمایی آن هم در تعامل بوده‌اند اما برای ما اینگونه نیست و شخصاً هیچ تمایلی به نمایش فیلمم در این جشنواره نداشتم.

  عسگری در ادامه گفت: وقتی این دوستان از شرایط ما مطلع شدند، بابت این اتفاق عذرخواهی هم کردند و قرار بر این شد که حتما فیلم از جشنواره خارج شود. وقتی قرارداد پخش فیلم با یک پخش‌کننده خارجی منعقد می‌شود، مسئول پخش آنچه در سینمای کشورهای مختلف و چه در فستیوال‌ها همین کمپانی پخش خواهد بود.

  درباره فیلم ما هم همین پخش‌کننده فرانسوی مسئولیت کار را برعهده دارد که قرار است هر ۶ ماه یک بار گزارشی از وضعیت حضور فیلم به ما ارائه کنند تا بدانیم فیلم به کدام کشورها فروخته شده و در کدام جشنواره‌ها حضور داشته است. اگر قرار بر دعوت فیلمساز و یا گفتگو با عوامل از سوی یک جشنواره باشد، پخش‌کننده به ما اطلاع می‌دهد اما اگر قرار بر این موارد نباشد، پخش‌کننده اطلاعی به ما نمی‌دهد و در قالب همان گزارش ۶ ماهه در جریان حضور در یک جشنواره قرار می‌گیریم. جشنواره اورشلیم هم از همین جنس بود و به همین دلیل ما هیچ اطلاعی درباره حضور فیلم خود در این رویداد نداشتیم.

  کارگردان فیلم «تا فردا» تاکید کرد: قرار است فیلم در جشنواره‌های دیگری در کره و یا هند هم نمایش داشته باشد که از آن‌ها هم بی‌اطلاع بودم چرا که عوامل را دعوت نکرده بودند. به همین دلیل از حضور فیلم در خیلی از فستیوال‌ها اساسا مطلع نمی‌شویم.

  وی درباره موضع نیکی کریمی به‌عنوان تهیه‌کننده فیلم در قبال این اتفاق هم گفت: هیچکدام از عوامل از این حضور اطلاعی داشتند. خانم کریمی دیروز به محض اطلاع ایمیلی به پخش‌کننده زد تا فیلم از جشنواره خارج شود. از آنجایی که تهیه‌کننده فیلم هستند، ایمیل باید از طرف ایشان ارسال می‌شد.

  عسگری درباره وضعیت صدور پروانه نمایش برای «تافردا» هم توضیح داد: ما برای این فیلم درخواست پروانه نمایش داده‌ایم. زمانی که فیلم ما در جشنواره برلین حضور داشت، هنوز قانون سازمان سینمایی مبنی‌بر لزوم دریافت پروانه نمایش برای حضور در جشنواره‌های خارجی ابلاغ نشده بود و بعد از جشنواره کن و اتفاقاتی که برای «برادران لیلا» افتاد، این ماجرا جدی شد.

  • سازمان سینمایی: «برادران لیلا» رسما توقیف شد
  • شباهت فیلم برادران لیلا به پدرخوانده و استایل ایتالیایی امریکایی | نقد گاردین به فیلم سعید روستایی در جشنواره کن

  همان زمان که فیلم ما در جشنواره برلین حاضر بود، هیچکس با این حضور مسئله‌ای نداشت. طی یک ماه اخیر این قانون به‌صورت جدی‌تر دنبال می‌شود و به همین دلیل ما هم بلافاصله برای دریافت پروانه نمایش اقدام کرده‌ایم. هنوز فیلم در شورا مورد بررسی قرار نگرفته است و احتمالا این هفته درباره آن تصمیم‌گیری شود.

  او در پایان درباره اکران داخلی فیلم هم گفت: هر زمانی که پروانه نمایش ما صادر شود، یک ماه بعد از آن برنامه‌ریزی برای اکران عمومی آن خواهیم داشت. از آنجایی که بازیگران فیلم ما هم  ستاره نیستند، احتمالا اکران گسترده‌ای نداشته باشیم اما برای اکران‌های کوچک‌تر برنامه‌ریزی می‌کنیم.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا