هنرمندان

اکران موقعیت مهدی در نوروز قطعی شد | علفزار همچنان چشم‌انتظار صدور پروانه نمایش – بلاگی ها

 • اکران موقعیت مهدی در نوروز قطعی شد | علفزار همچنان چشم‌انتظار صدور پروانه نمایش – بلاگی ها

  به گزارش بلاگی ها ، مدیران سازمان سینمایی از زمان روی کار آمدنشان کوشیده‌اند تا جایی که ممکن است در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‎گذاری‌هایشان به‌نحوی عمل کنند که از سوی تفکرات مختلف مورد انتقاد قرار نگیرند تا بی‌دغدغه و بی‌دردسر بتوانند به‌کار خود ادامه دهند. چهلمین جشنواره فیلم فجر آزمون مهمی برای سنجش میزان موفقیت مدیران سینما در اتخاذ این رویکرد بود.

  هیأت انتخاب جشنواره فیلم فجر تنها فیلم‌هایی را برای حضور در بخش مسابقه سینمای ایران برگزید که موفق به دریافت پروانه نمایش شده بودند و بعدا مشکلی برای اکران عمومی نداشتند.

  حتی پس از انتشار فهرست فیلم‌های راه‌یافته به جشنواره، بهروز افخمی که عضو هیأت انتخاب بود، صحبت‌هایی را مبنی بر کنار گذاشتن برخی فیلم‌های باکیفیت به بهانه عدم‌ دریافت پروانه نمایش مطرح کرد. البته در عمل این رویکرد باعث نشد که دست‌اندرکاران جشنواره و سازمان سینمایی وارد حاشیه نشوند و تصمیمات‌شان زیر سؤال نرود. با این حال، «پروانه نمایش» همچنان جایگاه مهمی در اخذ تصمیمات مدیران سینما دارد و از دید آنها مطمئن‌ترین راه برای به حداقل رساندن انتقادها و کاستن از حاشیه‌هاست.

  این روزهای آخر سال که بحث اکران نوروزی در میان است، مدیرکل نظارت‌ بر عرضه نمایش فیلم سازمان سینمایی اعلام کرده فیلم‌هایی که قرار است برای اکران نوروزی روی پرده بروند باید پروانه نمایش‌شان محرز و مورد تأیید باشد. به این ترتیب باید دید آیا فیلم‌هایی که در جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمده‌اند، ممکن است که برای اکران عمومی دچار مشکل شوند؟

  کارگروه بررسی فیلم‌های متقاضی اکران نوروزی

  با اینکه در روزهای گذشته نام ۷ فیلم برای اکران نوروزی اعلام شد، اما همچنان قطعی نشده که آیا این ۷ فیلم روی پرده خواهند رفت یا خیر. محمدرضا فرجی، مدیرکل نظارت بر عرضه نمایش فیلم سازمان سینمایی درباره وضعیت فیلم‌های اکران نوروزی به مهر گفت: «همانطور که دبیر شورای صنفی نمایش در یکی از مصاحبه‌های خود اعلام کرده بود، فیلم‌هایی که از سوی شورای صنفی نمایش برای اکران نوروزی۱۴۰۱ اعلام شده، به نوعی پیشنهاد این شورا برای اکران نوروزی به سازمان سینمایی است.

  سازمان سینمایی نیز قرار است براساس تعداد فیلم‌هایی که متقاضی اکران بودند فیلم‌ها را بررسی کند. درواقع کارگروهی برای بررسی فیلم‌های متقاضی اکران نوروزی ایجاد شده که طی روزهای آینده لیست نهایی فیلم‌های اکران نوروزی مشخص می‌شود. هم‌اکنون آنچه بسیار اهمیت دارد این است که فیلم‌هایی که قرار است در اکران نوروزی قرار گیرند پروانه نمایش‌شان باید محرز و مورد تأیید باشد؛ به همین دلیل سازمان سینمایی در شرایط فعلی فیلم‌های دارای پروانه نمایش را بررسی کرده و براساس آیین‌نامه‌ای که از قبل مشخص بوده، فیلم‌های اکران نوروزی اعلام می‌شود.»

  «علفزار» در انتظار پروانه نمایش

  اکران موقعیت مهدی در نوروز قطعی شد | علفزار همچنان چشم‌انتظار صدور پروانه نمایش

  یکی از فیلم‌هایی که نامش به‌عنوان یکی از گزینه‌های اکران نوروزی اعلام شده بود، «علف‌زار» ساخته کاظم دانشی بود. «علف‌زار» فیلمی است که در دادگاه می‌گذرد و یک پرونده حقوقی محور قصه را تشکیل می‌دهد. اوایل اسفند کاظم دانشی از بازبینی فیلمش توسط کارشناسان قوه قضاییه خبر داده بود. دیروز نیز سعید خانی، مدیرعامل شرکت پخش «خانه فیلم» که پخش فیلم «علفزار» را بر عهده دارد، به مهر گفت: «خوشبختانه موارد و ملاحظات مربوط به قوه قضاییه نیز برطرف شده و امیدوارم شورای پروانه نمایش در این هفته فیلم را دیده و پروانه نمایش آن را صادر کند.» البته مسائل حقوقی و قضایی تنها مسئله‌ای نیست که می‌تواند در مسیر اکران «علفزار» مشکل‌ساز شود. همزمان با اختتامیه جشنواره فیلم فجر نسخه بی‌کیفیتی از این فیلم در فضای مجازی منتشر شد و سرمایه صاحبان فیلم را در خطر نابودی قرار داد.

  مدیرکل نظارت بر عرضه نمایش فیلم سازمان سینمایی در پاسخ به این پرسش که با توجه به اینکه بخش‌هایی از فیلم «علف‌زار» به کارگردانی کاظم دانشی منتشر شده، این فیلم تا چه اندازه به‌دلیل شرایط موجود می‌تواند در لیست اکران نوروزی قرار گیرد، توضیح داد: «این فیلم سینمایی نیز یکی از کاندیداهای اکران نوروزی است که می‌تواند متقاضی باشد.

  پیش از این چند دقیقه از این فیلم توسط یکی از شهرستان‌ها بیرون آمده بود که این مسئله از طریق ستاد صیانت از آثار سینمایی در حال پیگیری است؛ هرچند این فیلم چنین شرایطی را پشت سر گذاشته، اما این مسئله دلیلی بر این نیست که حتماً «علفزار» در ترکیب اکران نوروز باشد. تأکید می‌کنم که هر فیلمی که بتواند طی روزهای باقیمانده پروانه نمایش دریافت کند، می‌تواند متقاضی اکران نوروزی باشد.»

  وی ادامه داد: «هم‌اکنون شورای صدور پروانه نمایش به‌صورت فوق‌العاده جلسه برگزار کرده و بسیاری از فیلم‌های متقاضی را دیده و امیدوارم بتوانیم هرچه سریع‌تر براساس داشته‌های خود تصمیم نهایی را بگیریم.»

  اکران «موقعیت مهدی» قطعی شد

  اکران موقعیت مهدی در نوروز قطعی شد | علفزار همچنان چشم‌انتظار صدور پروانه نمایش

  در جلسه اخیر شورای پروانه نمایش فیلم‌های سینمایی با صدور پروانه نمایش برای فیلم «موقعیت مهدی» به تهیه کنندگی حبیب‌الله والی‌نژاد و کارگردانی هادی حجازی‌فر موافقت شد. به این ترتیب، اکران «موقعیت مهدی» در نوروز قطعی است و نخستین ساخته هادی حجازی‌‎فر در نوروز ۱۴۰۱ یکی از فیلم‌هایی است که روی پرده می‌رود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا