اخبار

برنج ایرانی ۳۰ هزار تومان ارزان شد / هر کیلو برنج هاشمی و طارم چند؟ + جدول قیمت انواع برنج – بلاگی ها

 • برنج ایرانی ۳۰ هزار تومان ارزان شد / هر کیلو برنج هاشمی و طارم چند؟ + جدول قیمت انواع برنج – بلاگی ها

  به گزارش بلاگی ها به نقل از مشرق، «حسن تقی‌زاده» درخصوص وضعیت بازار برنج در شمال کشور با بیان اینکه اکنون برداشت برنج در برخی مناطق شروع شده است، افزود: در هفته های گذشته قیمت هر کیلوگرم برنج هاشمی و طارم در شمال کشور به ۱۲۰ هزار تومان نیز رسیده بود که با افزایش فرایند برداشت از هفته آینده، می توانیم شاهد افت قیمت‌ها در شمال کشور و بازار باشیم.

  عضو انجمن صنفی برنج فروشان مازندران اظهار داشت: اکنون برداشت برنج درجه یک طارم و هاشمی آغاز شده و برداشت برنج‌های پُرمحصول فجر، شیرودی و ندا از اوایل شهریورماه شروع می‌شود.

  قیمت ۵۸ تا ۹۵ هزار تومانی انواع برنج در شمال کشور

  وی تصریح‌کرد: محصول برنجی که از کشاورزان خریداری می شود دارای حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد شکسته و افت محصول است که برای عرضه به بازار قیمت ها اندکی تفاوت پیدا می‌کند؛ به‌طور مثال اکنون قیمت هر کیلوگرم برنج هاشمی و طارم درجه یک سال گذشته با قیمت ۸۰ تا ۸۵ هزارتومان از کشاورزان خریدرای و با نرخ ۹۰ تا ۹۵ هزارتومان در بازار عرضه می‌شود.

  تقی‌زاده گفت: همچنین قیمت هر کیلوگرم برنج سال گذشته فجر ۶۷ هزار تومان، شیرودی ۵۵ هزار تومان و ندا ۵۰ هزار تومان با احتساب ۱۰ تا ۱۵ درصد شکسته است که به ترتیب با نرخ های ۷۵ هزار تومان، ۶۲ هزار تومان و ۵۸ هزار تومان در بازار شمال کشور به فروش می رسد.

  این مقام صنفی افزود: با توجه به نزدیک شدن به فرایند فراوان برنج از هفته آینده به نظر می رسد قیمت این محصول در شمال کشور روند کاهشی به خود بگیرد.

  بررسی های میدانی خبرنگار ایرنا نشان می دهد در بازار تهران قیمت هرکیلوگرم برنج درجه یک همچنان بین ۱۱۰ تا ۱۸۵ هزارتومان به فروش می‌رسد.

  برنج خالص ایرانی به ۲۰۰ هزار تومان رسیده بود

  یک هفته پیش مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان با اذعان به اینکه هزینه در بخش تولید و کشاورزی بالا رفته، درباره تعیین قیمت برنج ایرانی به همشهری آنلاین گفت: قیمت برنج ایرانی به هیچ عنوان منطقی نیست و نمی‌توان تمام مشکلات بخش کشاورزی را بر دوش مصرف‌کننده گذاشت.

  کشاورز اضافه کرد: اگر ما از خارج برنج را با قیمت مناسب می‌خریم، برای این است که آنها با استفاده از ماشین‌آلات پیشرفته، از شالی ۹۵درصد برنج می‌گیرند و قیمت به‌صرفه می‌شود؛ ولی در ایران ۵۰درصد شالی، برنج شکسته است و تاوان این نقص را مصرف‌کننده می‌دهد، درحالی‌که اگر دولت امکان تامین ماشین آلات را ندارد باید به کشاورز یارانه بدهد تا این بار از دوش مصرف‌کننده برداشته شود. برنج سفیدی که در بعضی کشورها از جمله تایلند تولید می‌شود، از لحاظ عطر، طعم و قد با برنج‌های ایرانی هم‌رده است و فروش این برنج‌ها در اختلاط با برنج‌های ایرانی یا در کیسه‌های ایرانی به‌عنوان برنج تولید داخل اخیرا به وفور دیده شده است‌.

  کشاورز، با بیان اینکه برنج خالص و بدون اختلاط ایرانی را کمتر از ۲۰۰هزار تومان نمی‌توان خرید، گفت: هم‌اکنون برنج‌های موجود در بازار ترکیبی از کمی برنج ایرانی کیفی با ایرانی پرمحصول یا ترکیبی از برنج ایرانی با برنج خارجی است که این برنج‌ها در محدوده کیلویی ۱۵۰هزار تومان عرضه می‌شود و سازمان استاندارد که برای برنج خارجی ۳۶۰قلم آزمایش انجام می‌دهد، درباره برنج ایرانی که با قیمت‌های گزافی عرضه می‌شود، هیچ آزمایشی انجام نمی‌دهد.

  جدول قیمت انواع برنج تیر ۱۴۰۱

  فهرست قیمت برخی از انواع برنج موجود در بازار در جدول زیر آمده است. (۲۹ تیتر ۱۴۰۱)

  نام کالا قیمت (تومان)
  برنج هاشمی معطر گیلان سرازارع – ۱۰ کیلوگرم ۹۰۸,۰۰۰

  برنج ایرانی طارم هاشمی مژده- ۱۰ کیلوگرم

  ۹۶۶,۰۰۰
  برنج هاشمی معطر گیلان کاویش – ۱۰ کیلوگرم ۱,۱۶۰,۰۰۰
  برنج دم سیاه درجه یک آقاجانیان – ۱۰ کیلوگرم ۱,۳۵۵,۰۰۰
  برنج معطر ممتاز عنبربو طایفه – یک کیلوگرم ۸۰,۵۰۰
  برنج ایرانی پردیس مقدار ۵ کیلوگرم

  ۵۶۵,۹۰۰

  برنج شکسته طارم معطر گلستان مقدار ۴.۵ کیلوگرم ۳۷۷,۸۰۰
  برنج دم سیاه درجه یک آقاجانیان – ۵ کیلوگرم ۶۸۷,۹۰۰
  برنج ایرانی فجر ممتاز و معطر ستایش – ۱۰ کیلوگرم ۸۴۵,۵۰۰
  برنج دانه بلند بسمتی ۱۱۲۱ محسن – ۱۰ کیلوگرم ۴۴۴,۵۰۰
  برنج دودی آقامیر – ۵ کیلوگرم ۴۴۰,۰۰۰
  برنج لاشه فجر آقامیر – ۱۰ کیلوگرم ۴۴۰,۰۰۰

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  دکمه بازگشت به بالا