اخبار

کاهش تقاضا برای خرید مرغ و تخم‌مرغ / خرید تضمینی مرغ و تخم‌مرغ از تولیدکنندگان آغاز شد – بلاگی ها

 • کاهش تقاضا برای خرید مرغ و تخم‌مرغ / خرید تضمینی مرغ و تخم‌مرغ از تولیدکنندگان آغاز شد – بلاگی ها

  به گزارش بلاگی ها  قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با کاهش تقاضا برای خرید مرغ و تخم‌مرغ، برای حمایت از تولیدکنندگان خرید تضمینی این دو کالا شروع شده است.

  پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات خوراک دام و افزایش قیمت مرغ و تخم‌مرغ، تقاضا در این بازار کاهشی است. ستاد تنطیم بازار قیمت جدید هر کیلو مرغ را برای مصرف‌کنند ۶۰ هزار و هر شانه دوکیلویی تخم مرغ نیز ۸۰ هزار تومان تعیین شد. در روز نخست اجرای طرح خذف یارانه کالاهای اساسی، شاهد کاهش عرضه این کالاها در بازار بودیم بطوریکه مرغ فقط در برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ایی یا بازارهای میوه و تره‌بار عرضه شد و در خرده فروشی‌ها مرغ نبود یا با قیمتی بالا فروخته می‌شد. اما با گذشت چند روز از اجرای برنامه حذف ارز ترجیحی این کالاها، تقاضا برای آن در بازار کاهش یافته و با توجه به فسادپذیر بودن مرغ و تخم‌مرغ، تولیدکنندگان نگران مازاد مرغ تولیدی هستند.

  در حال حاضر با اینکه قیمت هر کیلو مرغ از سوی دولت ۶۰ هزار تومان تعیین شده است در بازارهای عمده این قیمت تا ۳۷ هزار تومان هم رسیده است.

  خرید تضمینی به قیمت عمده

  محمدصادق مفتح، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی، در گفتگو با نبض بازار از آغاز خرید تضمینی مرغ و تخم مرغ به قیمت عمده از تولیدکنندگان خبر داد.

  مفتح گفت: کاهش تولید در برنامه دولت نیست، اما برای حمایت از تولیدکنندگان مازاد تولید آن‌ها توسط شرکت پشتیبانی امور دام خریداری می‌شود.

  مفتح با اشاره به کاهش خرید و تقاضا برای اقلامی مانند مرغ و تخم مرغ گفت: با افزایش قیمت تقاضا بالا رفت و مردم به خرید بالاتر از نیاز برای ذخیره اقدام کردند. اکنون این ذخایر در حال مصرف است و بنابراین تقاضای جدیدی برای خرید شکل نگرفته است.

  به گفته قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی، این وضعیت بعد از افزایش قیمت‌ها قابل پیش‌بینی بود و به همین دلیل برنامه خرید تضمینی مرغ مازاد از تولیدکنندگان در دستور کار قرار گرفته است.
  وی افزود: قیمت خرید تضمینی مرغ و تخم مرغ به قیمت عمده است و تقریبا قیمت خرید عمده مرغ هر کیلو ۵۵ هزار تومان و ۵ هزار تومان کمتر از قیمت مصرف کنند است. تخم مرغ هم با قیمت مصوب هر کیلو ۳۵ هزار و ۵۰۰ تومان درب دامداری، خریداری می‌شود.

  بازار روغن در حال تامین است

  مفتح در خصوص کمبود روغن در بازار نیز گفت: بازار روغن در حال تامین است و با پایان خرید ذخیره‌ایی توسط خانوار، افزایش عرضه این کالا در بازار را شاهد خواهیم بود.

  فعالان بازار در خصوص قیمت کالاهای اساسی در روزهای آینده، معتقدند با بازگشت تقاضای مصرفی به بازار، قیمت‌ها افزیشی خواهد بود و نرخ کالاهایی مانند مرغ و تخم مرغ در نهایت به میزان قیمت مصوب است. علت دیگر کاهش قیمت مرغ و تخم مرغ کاهش تقاضا برای این دو کالا در فصل گرم سال است. هر سال در فصول بهار و بخصوص در تابستان تقاضا برای مرغ و تخم مرغ کاهش می‌یابد و قیمت این دو کالا بصورت معمول در نیمه اول سال کمتر از نیمه دوم سال است.

  منبع: نبض بازار

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا